AMD XC2V3000-6BG728C
AMD XC2V3000-6BG728C
AMD XC2V3000-6BG728C
Manufacturer No:
XC2V3000-6BG728C
Package:
BGA
Description:
1.5V V FPGAs BGA 1.27mm mm 728
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-6BG728C Information
  • Package / Case
  • BGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 728
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Pin Count
  • 728
  • Number of Outputs
  • 516
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-6BG728C.
XC2V3000-6BG728C Overview
A BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. In order to make this device as versatile as possible, there are 516 different outputs included. As a whole, it has 728 terminations. The FPGA module's RAM si216kBe reaches 216kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Powered by a 1.51.5/3.33.3V power supply, it can be operated by almost anyone. As far as the maximum operating temperature of this module is concerned, it reaches 85°C. Operating temperatures should exceed 0°C. In addition to this, it has 728 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 820MHz, to create the signal. As a result, there are 28672 registers which are used to store and transfer data. In its architecture, there are 3584 CLB modules. In order to implement this design, 3000000 equivalent gates are used in the FPGA.
XC2V3000-6BG728C Features
85°C gates