AMD XC2V3000-6BF957C
AMD XC2V3000-6BF957C
AMD XC2V3000-6BF957C
Manufacturer No:
XC2V3000-6BF957C
Package:
FCBGA
Description:
1.5V V 3.5mm mm FPGAs FCBGA 1.27mm mm 957
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-6BF957C Information
  • Package / Case
  • FCBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 957
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • HTS Code
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • 957
  • JESD-30 Code
  • S-PBGA-B957
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-6BF957C.
XC2V3000-6BF957C Overview
As part of the FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. It is powered from a supply voltage of 1.5V. In this device, there are 684 outputs that can be used. There are a total of 957 terminations. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si216kBe of 216kB in order to ensure that the program will run normally. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. An external power supply of 1.51.5/3.33.3V is required to power the device. There is a maximum operating temperature of 85°C for this module. Fpga electronics is recommended that the operating temperature be higher than 0°C. There are a total of 957 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 820MHz in order to operate. To store and transfer data, there are 28672 registers that are used. Its architecture is based on 3584 CLBs. 3000000 equivalent gates are used in the FPGA implementation.
XC2V3000-6BF957C Features
85°C gates