AMD XC2V3000-5BG728I
AMD XC2V3000-5BG728I
AMD XC2V3000-5BG728I
Manufacturer No:
XC2V3000-5BG728I
Package:
728-BBGA
Description:
1.5V V 2.6mm mm FPGAs Virtex®-II Series 728-BBGA 1.27mm mm 728
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-5BG728I Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 728-BBGA
  • Number of Pins
  • 728
  • Number of I/Os
  • 516
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Virtex®-II
  • Published
  • 2007
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 728
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 1.5V
XC2V3000-5BG728I Overview
Fpga chips is supplied in the 728-BBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex®-II seies. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. There are 516 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 728 terminations. The RAM bits that this device offer is 1769472. Its base part number XC2V3000 can be used to find related parts. The RAM si216kBe of this FPGA module reaches 216kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 728 pins. This FPGA is built as an array of 3584 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 3000000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 728 pin count. There are 28672 registers used to store and transfer data.