AMD XC2V3000-5BF957I
Manufacturer No:
XC2V3000-5BF957I
Manufacturer:
Package:
957-BBGA, FCBGA
Description:
1.5V V FPGAs Virtex®-II Series 957-BBGA, FCBGA 1.27mm mm 957
XC2V3000-5BF957I Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 957-BBGA, FCBGA
- Number of Pins
- 957
- Number of I/Os
- 684
- Operating Temperature
- -40°C~100°C TJ
- Packaging
- Tray
- Series
- Virtex®-II
- Published
- 2007
- JESD-609 Code
- e0
- Type
- Parameter
- Pbfree Code
- no
- Part Status
- Obsolete
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 4 (72 Hours)
- Number of Terminations
- 957
- ECCN Code
- 3A991.D
- Terminal Finish
- Tin/Lead (Sn63Pb37)
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 225
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-5BF957I.
Datasheets:
PCN Obsolescence/ EOL:
XC2V3000-5BF957I Overview
In the 957-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. The Virtex®-II Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 684 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 957 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 1769472 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number XC2V3000, which is its base part number. It is crucial that the RAM si216kBe of this FPGA module reaches 216kB so that the program can run normally. In order to make it work, 957 pins have been designed. A total of 3584 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. There are 3000000 gates in its basic building block. With a total of 957 pins, it is equipped with a high level of security. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 28672 different registers.