AMD XC2V3000-5BF957C
AMD XC2V3000-5BF957C
AMD XC2V3000-5BF957C
Manufacturer No:
XC2V3000-5BF957C
Manufacturer:
AMD
Package:
957-BBGA, FCBGA
Description:
1.5V V FPGAs Virtex®-II Series 957-BBGA, FCBGA 1.27mm mm 957
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-5BF957C Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 957-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
  • 957
  • Number of I/Os
  • 684
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Virtex®-II
  • Published
  • 2012
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 957
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-5BF957C.
XC2V3000-5BF957C Overview
A 957-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Power is provided by a 1.5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-II series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-II series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 684 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 957 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 1769472 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC2V3000. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 957 pins and is designed to connect to a computer. 3584 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 3000000 gates make up the basic block of its construction. Featuring 957 pins in total, it is a versatile device. The registers used in the transfer of and storage of data are 28672 in number.