AMD XC2V3000-4FG676C
AMD XC2V3000-4FG676C
AMD XC2V3000-4FG676C
Manufacturer No:
XC2V3000-4FG676C
Package:
FBGA
Description:
1.5V V 2.6mm mm FPGAs FBGA 1mm mm 676
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-4FG676C Information
  • Package / Case
  • FBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 676
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • 676
  • JESD-30 Code
  • S-PBGA-B676
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-4FG676C.
XC2V3000-4FG676C Overview
The package that contains this software is called FBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. A device such as this one has 484 outputs built into it. In total, it has a total of 676 terminations. For the program to work properly, the RAM si216kBe of this FPGA module must reach 216kB GB in order to ensure normal operation. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.51.5/3.33.3V power supply. When this module is operated at its maximum operating temperature, it reaches 85°C. A higher operating temperature than 0°C is recommended. A total of 676 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 650MHz to generate the signal. In order to store and transfer data, a total of 28672 registers are used. For the building block of this system, 32256 logic cells are included. The FPGA implements the design using 3000000 equivalent gates.
XC2V3000-4FG676C Features
85°C gates