AMD XC2V3000-4BFG957C
AMD XC2V3000-4BFG957C
AMD XC2V3000-4BFG957C
Manufacturer No:
XC2V3000-4BFG957C
Package:
FCBGA
Description:
1.5V V 3.5mm mm FPGAs FCBGA 1.27mm mm 957
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-4BFG957C Information
  • Package / Case
  • FCBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 957
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Technology
  • CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 245
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • 957
  • JESD-30 Code
  • S-PBGA-B957
  • Operating Supply Voltage
  • 1.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 1.575V
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-4BFG957C.
XC2V3000-4BFG957C Overview
In the package FCBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Supply voltage is 1.5V volts. In total, the terminations of this piece are 957. The RAM si216kBe of this FPGA module reaches 216kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This module can reach a maximum operating temperature of 85°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. I am going to present you with a device that is equipped with 957 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 650MHz. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 28672 registers. There are 3000000 equivalent gates implemented by the FPGA in order to implement the design.
XC2V3000-4BFG957C Features
85°C gates