AMD XC2V3000-4BF957I
AMD XC2V3000-4BF957I
AMD XC2V3000-4BF957I
Manufacturer No:
XC2V3000-4BF957I
Manufacturer:
AMD
Package:
957-BBGA, FCBGA
Description:
1.5V V 3.5mm mm FPGAs Virtex®-II Series 957-BBGA, FCBGA 1.27mm mm 957
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-4BF957I Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 957-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
  • 957
  • Number of I/Os
  • 684
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Virtex®-II
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 957
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-4BF957I.
XC2V3000-4BF957I Overview
As part of the 957-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. It is powered from a supply voltage of 1.5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-II series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In this device, there are 684 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 957 terminations. This device has 1769472 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XC2V3000 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si216kBe of 216kB in order to ensure that the program will run normally. There are 957 pins on this device. The FPGA consists of 3584 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. An external power supply of 1.51.5/3.33.3V is required to power the device. The basic building block of this system consists of 3000000 gates. There are a total of 957 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 650MHz in order to operate. To store and transfer data, there are 28672 registers that are used. As part of the building blocks, it consists of 32256 logic cells.