AMD XC2S150-5FG256I
AMD XC2S150-5FG256I
AMD XC2S150-5FG256I
Manufacturer No:
XC2S150-5FG256I
Package:
256-BGA
Description:
2.5V V 2mm mm FPGAs Spartan®-II Series 256-BGA 1mm mm 256
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2S150-5FG256I Information
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Package / Case
  • 256-BGA
  • Number of Pins
  • 256
  • Number of I/Os
  • 176
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Series
  • Spartan®-II
  • Published
  • 2001
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 256
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
  • 2.375V~2.625V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2S150-5FG256I.
XC2S150-5FG256I Overview
A 256-BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A fundamental building block is made up of 3888 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 2.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 2.375V~2.625V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Spartan®-II series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 176 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 256 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 49152. Related parts can be found by using its base part number XC2S150. The FPGA module's RAM si6kBe reaches 6kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 256 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 864 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 2.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 150000 gates that are included in it. In addition to this, it has 256 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 263MHz, to create the signal. In its architecture, there are 864 CLB modules.