AMD XC2C64A-7CP56I
AMD XC2C64A-7CP56I
AMD XC2C64A-7CP56I
Manufacturer No:
XC2C64A-7CP56I
Manufacturer:
AMD
Package:
56-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C64A 56 Pin 1.8V 56-LFBGA, CSPBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2C64A-7CP56I Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 56-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
  • 56
  • Memory Types
  • ROMless
  • Number of I/Os
  • 45
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • CoolRunner II
  • Type
  • Parameter
  • Published
  • 2001
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 56
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2C64A-7CP56I.
XC2C64A-7CP56I Overview
64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 56-LFBGA, CSPBGA package.It is programmed to terminate devices at 56.There is a BOTTOM terminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is recommended that the chip be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at -40°C~85°C TA.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the CoolRunner II series contain this type of chip.With 56 pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY is also available.You can find its related parts in the XC2C64A.1500 gates are used to construct digital circuits.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at 1.8V.In this case, it is mounted by Surface Mount.The pins are 56.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 1.9V.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 159MHz.An elementary building block consists of 4logic elements/cells.
XC2C64A-7CP56I Features
56-LFBGA, CSPBGA package
The operating temperature of -40°C~85°C TA
56 pin count
56 pins