AMD XC18V04PC44C0936
AMD XC18V04PC44C0936
AMD XC18V04PC44C0936
Manufacturer No:
XC18V04PC44C0936
Package:
Description:
FPGAs 1.27 mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC18V04PC44C0936 Information
  • YES
  • Number of Terminals
  • 44
  • Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity
  • Manufacturer
  • Radiall
  • Brand
  • Radiall
  • Tradename
  • VanSystem
  • RoHS Status
  • Package Description
  • QCCJ,
  • Package Style
  • CHIP CARRIER
  • Moisture Sensitivity Level
  • 3
  • Type
  • Parameter
  • Number of Words Code
  • Package Body Material
  • PLASTIC/EPOXY
  • Operating Temperature-Min
  • -40 °C
  • Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Access Time-Max
  • 20 ns
  • Operating Temperature-Max
  • 85 °C
  • RoHS Status
  • Non-RoHS Compliant
  • Manufacturer Part Number
  • XC18V04PC44C0936
  • Number of Words
  • 524288 words
  • Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • 3.3 V
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC18V04PC44C0936.
XC18V04PC44C0936 Overview
Circular Connectors family FPGA part. As far as the pin count is concerned, it has 44 pins. Keeping this FPGA in check requires a supply voltage greater than 3 V. A total of 44 terminals are used for configuring the system.