AMD XC18V04PC44C
AMD XC18V04PC44C
AMD XC18V04PC44C
Manufacturer No:
XC18V04PC44C
Package:
44-LCC (J-Lead)
Description:
Surface Mount Tube Configuration Proms for FPGAs 3 (168 Hours) In System Programmable Active XC18V04
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
XC18V04PC44C Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 44
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 1998
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 44
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.6V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Number of Functions
  • 1
Product Description:
Features:
  • High-density configuration memory with 4-Megabit capacity
  • Parallel and serial interfaces for flexible data transfer
  • In-system programmability for easy configuration
  • Operating supply voltage range of 3.3V, with a maximum voltage of 3.6V and a minimum voltage of 3V
  • Operating temperature range of 0°C to 70°C
  • Surface-mount package with 44 pins, featuring a J-Lead configuration