AMD XC18V02PC44C0936
Manufacturer No:
XC18V02PC44C0936
Manufacturer:
Package:
44-LCC (J-Lead)
XC18V02PC44C0936 Information
- Type
- Parameter
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 44-LCC (J-Lead)
- Surface Mount
- YES
- Number of Pins
- 44
- Operating Temperature
- 0°C~70°C
- Packaging
- Tube
- Published
- 1999
- JESD-609 Code
- e0
- Pbfree Code
- no
- Part Status
- Obsolete
- Type
- Parameter
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 44
- ECCN Code
- 3A991.B.1
- Terminal Finish
- TIN LEAD
- HTS Code
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 3V~3.6V
- Terminal Position
- QUAD
- Terminal Form
- J BEND
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 225
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC18V02PC44C0936.
Datasheets:
XC18V02PC44C0936 Overview
The package uses a neat 44-LCC (J-Lead) interface.Packaging outside of Tube.Qualified to perform a variety of tasks within the 0°C~70°C environment.The In System Programmable programming language can be used to program it.The voltage fed to it is 3V~3.6V.Mounted in Surface Mount is this memory device.Search "XC18V02" for related parts.The supply voltage is 3.3V.With different functions, 44 terminations can be used.FPGA is possible to use this memory device at a maximum voltage of 3.6V.Minimum voltage 3V is required for the device to work.A CONFIGURATION MEMORY memory chip like this is used for data storage.If reflow soldering is being performed, the temperature should not be higher than 225 when soldering should be reflowed.FPGA is equipped wFPGAh 44 pins.As a result of the PARALLEL/SERIAL process, data is transmitted from this memory.Parts include 44 pins.A 3.3V application is recommended before using the part in a circuit to ensure the part runs safely and reliably.
XC18V02PC44C0936 Features
Operating temperature: 0°C~70°C.