AMD XC18V01VQG44I
AMD XC18V01VQG44I
AMD XC18V01VQG44I
Manufacturer No:
XC18V01VQG44I
Package:
Description:
FPGAs 0.8 mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC18V01VQG44I Information
  • YES
  • Number of Terminals
  • 44
  • Package Description
  • PLASTIC, VQFP-44
  • Package Style
  • FLATPACK, THIN PROFILE
  • Moisture Sensitivity Levels
  • 3
  • Number of Words Code
  • Package Body Material
  • PLASTIC/EPOXY
  • Operating Temperature-Min
  • -40 °C
  • Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Access Time-Max
  • 15 ns
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature-Max
  • 85 °C
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Manufacturer Part Number
  • XC18V01VQG44I
  • Number of Words
  • 131072 words
  • Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • 3.3 V
  • Package Code
  • TQFP
  • Package Shape
  • SQUARE
  • Manufacturer
  • Xilinx
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • XILINX INC
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC18V01VQG44I.
XC18V01VQG44I Overview
Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 44 pin count. The supply voltage (Vsup) should be greater than 3 V to keep this FPGA in-check. There are 44 terminals used for its configuration.