AMD XC18V01PC20I
AMD XC18V01PC20I
AMD XC18V01PC20I
Manufacturer No:
XC18V01PC20I
Manufacturer:
AMD
Package:
20-LCC (J-Lead)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC18V01PC20I Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 20-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 20
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 1999
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 20
  • ECCN Code
  • 3A001.B.1.A
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.6V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • J BEND
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC18V01PC20I.
XC18V01PC20I Overview
An interesting 20-LCC (J-Lead) package is used for this.The external packaging of Tube is made of Tube plastic.Licensed to operate in -40°C~85°C.This device can be programmed using the In System Programmable language.There is a voltage of 3V~3.6V applied to the device.The memory device is mounted in the Surface Mount position.XC18V01 will give you other related parts.In order for it to function, it requires a voltage supply of 3.3V.Different types of 20 terminations are available with different functions.FPGA is possible to use this memory device wFPGAh a maximum voltage of 3.6V.There must be a minimum voltage of 3V to supply the device with the power it needs.The memory chip in this picture is called a CONFIGURATION MEMORY memory chip.20 pins are located on the board.A PARALLEL/SERIAL-processing method is used to transfer data through this memory.In the package, you will find a set of 20 pins.Taking the speed of the IC into consideration, this is a memory IC that can work at a frequency of 33MHz.In order for the part to function safely and reliably as part of a circuit, 3.3V recommends that users apply 3.3V to the part prior to use in order to ensure that it will work properly.
XC18V01PC20I Features
Operating temperature: -40°C~85°C.