Renesas X9455WV24-2.7
Renesas X9455WV24-2.7
Renesas X9455WV24-2.7
Manufacturer No:
X9455WV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
X9455 Digital Potentiometers XDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9455WV24-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • XDCP?
  • Tolerance
  • ±20%
  • Feature
  • Selectable Address
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.5V
  • Base Part Number
  • X9455
  • Configuration
  • Potentiometer
  • Interface
  • I2C, Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
  • 2
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Taper
  • Linear
  • Number of Taps
  • 256
  • Resistance - Wiper (?) (Typ)
  • 50
  • Temperature Coefficient (Typ)
  • ±300ppm/°C
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9455WV24-2.7.
X9455WV24-2.7 Overview
Package 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.256 taps protect this pentometer against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.Flow can be restricted using 10kOhm.Pentometer belongs to the family X9455.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9455WV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C