Renesas X9455UV24IZ-2.7
Renesas X9455UV24IZ-2.7
Renesas X9455UV24IZ-2.7
Manufacturer No:
X9455UV24IZ-2.7
Package:
TSSOP
Description:
24 Terminations 2.7V 24 Pin Digital Potentiometers Serial 256 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9455UV24IZ-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Tolerance
  • 20%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY;UP/DOWN INTERFACE FOR INDIVIDUAL POTENTIOMETER WIPERS
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 2
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9455UV24IZ-2.7.
X9455UV24IZ-2.7 Overview
There is a TSSOP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices displays 24 pins.You can limit the flow by using 50kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.3/5V is the voltage it can deliver.85°C ensures stable operation.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY;UP/DOWN INTERFACE FOR INDIVIDUAL POTENTIOMETER WIPERSComponents from the Digital Potentiometers family are used.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.