Renesas X9428YS16I-2.7T1
Renesas X9428YS16I-2.7T1
Renesas X9428YS16I-2.7T1
Manufacturer No:
X9428YS16I-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16 Terminations 3V X9428 Digital Potentiometers XDCP? Series I2C 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9428YS16I-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • XDCP?
  • Tolerance
  • ±20%
  • Feature
  • Selectable Address
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 16
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 2.5kOhm
  • Additional Feature
  • ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • ±2.7V~5.5V
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9428YS16I-2.7T1.
X9428YS16I-2.7T1 Overview
There are 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 2000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of ±2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 2.5kOhm.The X9428 family contains pentometer.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.Here are some additional features of this digital potentiometer: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428YS16I-2.7T1 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C