Renesas X9421WV14I
Renesas X9421WV14I
Renesas X9421WV14I
Manufacturer No:
X9421WV14I
Package:
TSSOP
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Digital Potentiometers SPI 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9421WV14I Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • 20%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Type
  • Parameter
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Composition
  • Potentiometer
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9421WV14I.
X9421WV14I Overview
It is contained in TSSOP pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 64 positions.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.14 pins can be seen in The digi devices.10kOhm can limit the flow.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.It is capable of delivering voltage at 5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYIt is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.