Renesas X9420YS16-2.7T1
Renesas X9420YS16-2.7T1
Renesas X9420YS16-2.7T1
Manufacturer No:
X9420YS16-2.7T1
Package:
SOIC
Description:
16 Terminations 2.7V 16 Pin Digital Potentiometers SPI 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9420YS16-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Tolerance
  • 20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 2.5kOhm
  • Number of Positions
  • 64
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Frequency
  • 2MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9420YS16-2.7T1.
X9420YS16-2.7T1 Overview
There is a SOIC package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 2500Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices displays 16 pins.You can limit the flow by using 2.5kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.3/5V is the voltage it can deliver.70°C ensures stable operation.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.High accuracy can be maintained at 2MHz frequencies.