Renesas X9420WV14
Renesas X9420WV14
Renesas X9420WV14
Manufacturer No:
X9420WV14
Manufacturer:
Renesas
Package:
TSSOP
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Digital Potentiometers SPI 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9420WV14 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • 20%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Number of Positions
  • 64
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9420WV14.
X9420WV14 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 64 positions.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.14 pins can be seen in The digi devices.10kOhm can limit the flow.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.It is capable of delivering voltage at 5V.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.