Renesas X9418YV24I-2.7T2
Renesas X9418YV24I-2.7T2
Renesas X9418YV24I-2.7T2
Manufacturer No:
X9418YV24I-2.7T2
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9418YV24I-2.7T2 Information
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 24
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Number of Positions
  • 64
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9418YV24I-2.7T2.
X9418YV24I-2.7T2 Overview
64 positions make up the pentometer.The following programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 2500Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.On the digi devices, you can see the 24 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.At 3/5V, it delivers voltage.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.In this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.Operating temperatures should remain below 85°C.It has 24 terminals.This digital potentiometer is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
X9418YV24I-2.7T2 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%