Renesas X9410YS24Z-2.7
Renesas X9410YS24Z-2.7
Renesas X9410YS24Z-2.7
Manufacturer No:
X9410YS24Z-2.7
Package:
SOIC
Description:
24 Terminations 2.7V 24 Pin Digital Potentiometers SPI 64 Positions Min 2.7V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9410YS24Z-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
  • 24
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 2.5kOhm
  • Number of Positions
  • 64
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9410YS24Z-2.7.
X9410YS24Z-2.7 Overview
A package containing SOIC files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The pentometer consists of 64 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.2 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.The digi devices shows pins 24.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.Keeping the value at 70°C ensures that the digital resistor runs continuously.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400?A.
X9410YS24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V