Renesas X9409YV24I-2.7
Renesas X9409YV24I-2.7
Renesas X9409YV24I-2.7
Manufacturer No:
X9409YV24I-2.7
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9409YV24I-2.7 Information
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 24
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Number of Positions
  • 64
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 4
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9409YV24I-2.7.
X9409YV24I-2.7 Overview
Positions are 64.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 2500Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices shows the 24 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.Under the maximum resistance tolerance of 20%, this digipot can operate.Maintaining an operating temperature below 85°C is recommended.The electronic potentiometer contains 24 terminals.This digital potentiometer requires a minimum temperature of -40°C to operate.
X9409YV24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%