Renesas X9408YS24-2.7T1
Renesas X9408YS24-2.7T1
Renesas X9408YS24-2.7T1
Manufacturer No:
X9408YS24-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
Description:
24 Pin Digital Potentiometers 64 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
X9408YS24-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 24
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Number of Positions
  • 64
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Type
  • Parameter
  • Number of Functions
  • 4
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Pin Count
  • 24
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G24
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
  • 70°C
  • Temperature Grade
  • COMMERCIAL
  • Converter Type
  • DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
  • 2500Ohm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9408YS24-2.7T1.
X9408YS24-2.7T1 Overview
64 positions make up the pentometer.The following programmable potentiometer includes 4 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 2500Ohm.On the digi devices, you can see the 24 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYIn this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.Operating temperatures should remain below 70°C.It has 24 terminals.
X9408YS24-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%