Renesas X93255UV14IT1
Renesas X93255UV14IT1
Renesas X93255UV14IT1
Manufacturer No:
X93255UV14IT1
Manufacturer:
Renesas
Package:
TSSOP
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Digital Potentiometers Serial 32 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X93255UV14IT1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • 25%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 35 ppm/°C
  • Type
  • Parameter
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Number of Positions
  • 32
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X93255UV14IT1.
X93255UV14IT1 Overview
The package contains TSSOP files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.There are 32 positions in pentometer.The terminations are 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 14 pins.The flow can be limited by 50kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.