Renesas X9317UM8Z-2.7
Renesas X9317UM8Z-2.7
Renesas X9317UM8Z-2.7
Manufacturer No:
X9317UM8Z-2.7
Manufacturer:
Renesas
Package:
MSOP
Description:
8 Terminations 2.7V Digital Potentiometers Serial 100 Positions Min 2.7V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9317UM8Z-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • MSOP
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Bulk
  • Tolerance
  • 20%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Number of Positions
  • 100
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9317UM8Z-2.7.
X9317UM8Z-2.7 Overview
There is a MSOP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.A 100 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.You can limit the flow by using 50kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.70°C ensures stable operation.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.5.5V is its maximum supply voltage.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.This electronic potentiometer needs to operate at 50?A supply current in order to deliver its performance.
X9317UM8Z-2.7 Features
Available in MSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V