Renesas X9315UP-2.7
Renesas X9315UP-2.7
Renesas X9315UP-2.7
Manufacturer No:
X9315UP-2.7
Manufacturer:
Renesas
Package:
DIP
Description:
8 Terminations 2.7V 8 Pin Digital Potentiometers Serial 32 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9315UP-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • DIP
  • Packaging
  • Bulk
  • Tolerance
  • 20%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Number of Positions
  • 32
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 2.7V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9315UP-2.7.
X9315UP-2.7 Overview
There are DIP packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Bulk package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 32 taps.Positions 32 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 8 pins can be seen.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.By Through Hole, digital potentiometer is mounted.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.