Renesas X9315UMZ-2.7T1
Renesas X9315UMZ-2.7T1
Renesas X9315UMZ-2.7T1
Manufacturer No:
X9315UMZ-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
MSOP
Description:
8 Terminations 2.7V Digital Potentiometers Serial 32 Positions Min 2.7V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9315UMZ-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • MSOP
  • Number of Pins
  • 8
  • Tolerance
  • 20%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Type
  • Parameter
  • Number of Positions
  • 32
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9315UMZ-2.7T1.
X9315UMZ-2.7T1 Overview
The file is contained in MSOP packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.There are 32 positions in pentometer.This termination is designed for 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.It is possible to limit the flow with 50kOhm.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 50?A range.
X9315UMZ-2.7T1 Features
Available in MSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V