Renesas X9315UM-2.7T1
Renesas X9315UM-2.7T1
Renesas X9315UM-2.7T1
Manufacturer No:
X9315UM-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
X9315 Digital Potentiometers XDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9315UM-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • XDCP?
  • Tolerance
  • ±20%
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.5V
  • Type
  • Parameter
  • Base Part Number
  • X9315
  • Configuration
  • Potentiometer
  • Interface
  • Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
  • 1
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Taper
  • Linear
  • Number of Taps
  • 32
  • Resistance - Wiper (?) (Typ)
  • 400
  • Temperature Coefficient (Typ)
  • ±300ppm/°C
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9315UM-2.7T1.
X9315UM-2.7T1 Overview
A package containing it contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 32 taps that protect against overcurrent.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.In the X9315 family, pentometer belongs.
X9315UM-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C