Renesas X9271UV14I-2.7T1
Renesas X9271UV14I-2.7T1
Renesas X9271UV14I-2.7T1
Manufacturer No:
X9271UV14I-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
X9271 Digital Potentiometers XDCP? Series SPI
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9271UV14I-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • XDCP?
  • Tolerance
  • ±20%
  • Feature
  • Selectable Address
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.5V
  • Base Part Number
  • X9271
  • Configuration
  • Potentiometer
  • Interface
  • SPI
  • Number of Circuits
  • 1
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Taper
  • Linear
  • Number of Taps
  • 256
  • Resistance - Wiper (?) (Typ)
  • 300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
  • ±300ppm/°C
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9271UV14I-2.7T1.
X9271UV14I-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.X9271 family member.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9271UV14I-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C