Renesas X9269US24ZT1
Renesas X9269US24ZT1
Renesas X9269US24ZT1
Manufacturer No:
X9269US24ZT1
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
24 Pin Digital Potentiometers I2C Min 4.5V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9269US24ZT1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Weight
  • 1.098005g
  • Published
  • 2005
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Pin Count
  • 24
  • Type
  • Parameter
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Interface
  • I2C
  • Number of Circuits
  • 2
  • Max Supply Voltage
  • 5.5V
  • Min Supply Voltage
  • 4.5V
  • Operating Supply Current
  • 400?A
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Supply Type
  • Single
  • Taper
  • Linear
  • Number of Taps
  • 256
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9269US24ZT1.
X9269US24ZT1 Overview
The package contains SOIC files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The digi devices show 24 pins.The flow can be limited by 50kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Stability is ensured by the maximum 70°C.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 4.5V.The supply current must be operated at 400?A in order to deliver its performance.Supply types can be categorized by Single.
X9269US24ZT1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V