Renesas X9268TS24I
Renesas X9268TS24I
Renesas X9268TS24I
Manufacturer No:
X9268TS24I
Manufacturer:
Renesas
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
24 Terminations 2.7V 24 Pin X9268 Digital Potentiometers XDCP? Series I2C 256 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X9268TS24I Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • XDCP?
  • Tolerance
  • ±20%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Feature
  • Selectable Address
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
  • 24
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 100kOhm
  • Number of Positions
  • 256
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • ±5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9268TS24I.
X9268TS24I Overview
A package containing it contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.A 24 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.±5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the X9268 family, pentometer belongs.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORY
X9268TS24I Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C