Renesas X9252WS24I-2.7
Renesas X9252WS24I-2.7
Renesas X9252WS24I-2.7
Manufacturer No:
X9252WS24I-2.7
Manufacturer:
Renesas
Package:
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers 256 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9252WS24I-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminals
  • 24
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Number of Positions
  • 256
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Type
  • Parameter
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 4
  • Supply Voltage
  • 2.7V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • 24
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X9252WS24I-2.7.
X9252WS24I-2.7 Overview
The number of positions is 256.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.digipots with a maximum resistance tolerance of 20% may be used.Temperatures below 85°C are recommended for operating conditions.There are 24 terminals on it.Temperatures below -40°C are required for the digital potentiometer to function.
X9252WS24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%