Renesas X5329S8Z-2.7T1
Renesas X5329S8Z-2.7T1
Renesas X5329S8Z-2.7T1
Manufacturer No:
X5329S8Z-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
5V 8 Terminals 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 2.7V Max 5.5V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X5329S8Z-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • WATCHDOG TIMER, POWER-ON RESET CONTROL, SUPPLY VOLTAGE SUPERVISION
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X5329S8Z-2.7T1.
X5329S8Z-2.7T1 Overview
As you can see, this power management is mounted through 8 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. To assist you, this PMIC includes SOIC functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 5V is applied to the power ic, it conducts. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. It has a total of 8 pins that are attached to IC management. This power management has 8 pins. Supply voltage (Vsup) should be at least 2.7V for this power management. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 5mA.
X5329S8Z-2.7T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 2.7V