Renesas X5329S8IZ-2.7A
Renesas X5329S8IZ-2.7A
Renesas X5329S8IZ-2.7A
Manufacturer No:
X5329S8IZ-2.7A
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
5V 8 Terminals 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 2.7V Max 5.5V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X5329S8IZ-2.7A Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 8
  • Weight
  • 540.001716mg
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • WATCHDOG TIMER, POWER-ON RESET CONTROL, SUPPLY VOLTAGE SUPERVISION
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X5329S8IZ-2.7A.
X5329S8IZ-2.7A Overview
This voltage supervisor has a total of 8 mounting terminals that can be used for mounting. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please find attached SOIC functions for your reference in this IC power. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 5V. By Surface Mount, IC management has been mounted. 8 pins are present in total in this power management. 8 pins are on the supervisor. It is recommended that Vsup should not be less than 2.7V for this IC power. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. The power management's supply current is 5mA. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. A maximum supply temperature of 5mA can be used. On the power management, 1 inputs are monitored.
X5329S8IZ-2.7A Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 2.7V
5mA operating supply current