Renesas X5045S8Z-2.7T1
Renesas X5045S8Z-2.7T1
Renesas X5045S8Z-2.7T1
Manufacturer No:
X5045S8Z-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
5V 8 Terminals 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 2.7V Max 5.5V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X5045S8Z-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Simple Reset/Power-On Reset
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.62V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X5045S8Z-2.7T1.
X5045S8Z-2.7T1 Overview
There are 8 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Tape & Reel (TR)-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SOIC functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at NOT SPECIFIED. When a supply voltage of 5V is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts power management on the wall. A total of 8 pins are located on this power management. 8 pins are present on the power management system. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 2.7V volts. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). For this power management, there is an 3mA volt supply current. Additionally, IC management are a variety of features, for example [0], to name a few. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 3mA. The power management has 1 monitored inputs.
X5045S8Z-2.7T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 2.7V
3mA operating supply current