Renesas X4043S8Z-4.5A
Manufacturer No:
X4043S8Z-4.5A
Manufacturer:
Package:
SOIC
Description:
5V 8 Terminals Voltage supervisor 1 Channels Min 4.5V Max 5.5V
X4043S8Z-4.5A Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Package / Case
- SOIC
- Number of Pins
- 8
- JESD-609 Code
- e3
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Number of Terminations
- 8
- Type
- Simple Reset/Power-On Reset
- Terminal Finish
- Matte Tin (Sn) - annealed
- Max Operating Temperature
- 70°C
- Parameter
- Min Operating Temperature
- 0°C
- Additional Feature
- RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.62V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 260
- Supply Voltage
- 5V
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- 40
- Qualification Status
- Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X4043S8Z-4.5A.
X4043S8Z-4.5A Overview
As you can see, this power management is mounted through 8 terminals. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. To assist you, this PMIC includes SOIC functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 5V is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. This power management has 8 pins. Supply voltage (Vsup) should be at least 4.5V for this power management. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. There is a 3mA supply current present in the power management. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 3mA. On the supervisor, a total of 1 inputs are monitored as IC management of its monitoring system.
X4043S8Z-4.5A Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 4.5V
3mA operating supply current