Renesas X40435V14-AT1
Manufacturer No:
X40435V14-AT1
Description:
3V 14-Pin Voltage supervisor 3 Channels
X40435V14-AT1 Information
- Surface Mount
- YES
- Number of Terminals
- 14
- JESD-609 Code
- e0
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Terminal Finish
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Additional Feature
- MANUAL RESET INPUT
- HTS Code
- Subcategory
- Power Management Circuits
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 240
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 0.65mm
- Reach Compliance Code
- not_compliant
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
- Pin Count
- 14
- JESD-30 Code
- R-PDSO-G14
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X40435V14-AT1.
X40435V14-AT1 Overview
Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 3 channels, each of which can be used independently. Specifies a reflow peak temperature of 240 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 3V. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. 14 pins are present in total in this power management. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. To be able to work, this power management requires 3/5V volts of power. During operation, IC management can reach temperatures of up to 70°C. There are a total of 14 terminals on the voltage supervisor.