Xicor X40420S14I-B
Xicor X40420S14I-B
Xicor X40420S14I-B
Manufacturer No:
X40420S14I-B
Manufacturer:
Xicor
Package:
SOIC
Description:
3V 14 Terminals Voltage supervisor 2 Channels 400kHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X40420S14I-B Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Packaging
  • Bulk
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 14
  • Type
  • Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Power Management Circuits
  • Parameter
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Frequency
  • 400kHz
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G14
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 5.5V
  • Power Supplies
  • 3/5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Xicor X40420S14I-B.
X40420S14I-B Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 14 in total. Packaging is in the form of a Bulk. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 2 channels. In this IC management you will find SOIC functions for you to refer to. There are many benefits that this IC power shares with other Multi-Voltage Supervisor products as well. A supply voltage of 3V is used to conduct the PMIC chip. A supply voltage of 2 is used to conduct the PMIC chip. Surface Mount is the one that mounts power management. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. It requires 3/5V watts of power to operate this voltage supervisor. As a rule of thumb, voltage supervisor will work well in most cases with a frequency of 400kHz. The memory zone of this IC power is 500B.