Renesas X40031S14IZ-A
Manufacturer No:
X40031S14IZ-A
Manufacturer:
Package:
SOIC
Description:
3V 14 Terminals 14-Pin Voltage supervisor 3 Channels Min 2.7V Max 5.5V
X40031S14IZ-A Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Package / Case
- SOIC
- Number of Pins
- 14
- Published
- 2005
- JESD-609 Code
- e3
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- Type
- Multi-Voltage Supervisor
- Parameter
- Terminal Finish
- Matte Tin (Sn) - annealed
- Max Operating Temperature
- 85°C
- Min Operating Temperature
- -40°C
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 260
- Number of Functions
- 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X40031S14IZ-A.
Datasheets:
X40031S14IZ-A Overview
This voltage supervisor has a total of 14 mounting terminals that can be used for mounting. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 3 channels, each of which can be used independently. Please find attached SOIC functions for your reference in this IC power. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Multi-Voltage Supervisor products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 3V. By Surface Mount, IC management has been mounted. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. 14 pins are present in total in this power management. 14 pins are on the supervisor. It is recommended that Vsup should not be less than 2.7V for this IC power. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. The power management's supply current is 3mA. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. A maximum supply temperature of 3mA can be used. On the power management, 3 inputs are monitored.
X40031S14IZ-A Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 2.7V
3mA operating supply current