Renesas X40030V14I-B
Manufacturer No:
X40030V14I-B
Manufacturer:
Package:
TSSOP
Description:
3V 14 Terminals 14-Pin Voltage supervisor 3 Channels 400kHz
X40030V14I-B Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Package / Case
- TSSOP
- Packaging
- Bulk
- Published
- 2005
- JESD-609 Code
- e0
- Part Status
- Discontinued
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Number of Terminations
- 14
- ECCN Code
- EAR99
- Type
- Multi-Voltage Supervisor
- Parameter
- Terminal Finish
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Max Operating Temperature
- 85°C
- Min Operating Temperature
- -40°C
- Additional Feature
- MANUAL RESET INPUT
- Subcategory
- Power Management Circuits
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- DUAL
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 240
- Number of Functions
- 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X40030V14I-B.
Datasheets:
X40030V14I-B Overview
There are 14 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Bulk-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 3 channels on this power managment ic that can be found in a series. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of TSSOP functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Multi-Voltage Supervisor products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 240. When a supply voltage of 3V is applied to the power ic, it conducts. When a supply voltage of 3 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts power management on the wall. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. A total of 14 pins are located on this power management. Additionally, IC management are a variety of features, for example [0], to name a few. Most of the time, a frequency of 400kHz works well with this IC power.