Renesas X40021S14-BT1
Manufacturer No:
X40021S14-BT1
Manufacturer:
Package:
Description:
3V 14-Pin Voltage supervisor 2 Channels
X40021S14-BT1 Information
- Type
- Parameter
- Surface Mount
- YES
- Number of Terminals
- 14
- JESD-609 Code
- e0
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- ECCN Code
- EAR99
- Terminal Finish
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- HTS Code
- Subcategory
- Power Management Circuits
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- DUAL
- Type
- Parameter
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 240
- Number of Functions
- 1
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 1.27mm
- Reach Compliance Code
- not_compliant
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
- Pin Count
- 14
- JESD-30 Code
- R-PDSO-G14
- Qualification Status
- Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X40021S14-BT1.
X40021S14-BT1 Overview
Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 2 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. During the reflow process, a peak temperature of 240 is specified for the package. Manage ics operate at 3V supply voltages. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. There are a total of 14 pins on power management. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. It is necessary to have 3/5V volts of power in order for this voltage supervisor to operate. The maximum operating temperature is 70°C. On the power management, there are 14 terminals.