Renesas X1228S14Z-2.7A
Renesas X1228S14Z-2.7A
Renesas X1228S14Z-2.7A
Manufacturer No:
X1228S14Z-2.7A
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X1228S14Z-2.7A Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Packaging
  • Bulk
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Timer or RTC
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
  • Pin Count
  • 14
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G14
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X1228S14Z-2.7A.
X1228S14Z-2.7A Overview
In the SOIC package, real time clocks is embedded.Bulk is the way time clock is packaged.In 14 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched RTC module.5V voltage is present on this electronic component.With 14 pins, it is equipped.In Timer or RTC, this part is included.A memory of 512B can be used to store data and programs.The output frequency should not exceed 0.032MHz.Mounting type is Surface Mount.A total of 3/5V power supplies are required to operate it.An input signal is received by 1 timers, which output a signal after a preset time.Temperatures higher than 0°C should be used.Temperatures below 70°C are recommended for operation.In this case, the supply voltage reaches 5.5V (Vsup).The type of uPs/uCs/Peripheral ICs for this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 2.7V.
X1228S14Z-2.7A Features
SOIC package
14 terminations
14 pin count