Renesas X1227S8I-2.7T1
Renesas X1227S8I-2.7T1
Renesas X1227S8I-2.7T1
Manufacturer No:
X1227S8I-2.7T1
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
X1227S8I-2.7T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Timer or RTC
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
  • Pin Count
  • 8
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G8
  • Qualification Status
  • Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X1227S8I-2.7T1.
X1227S8I-2.7T1 Overview
There is a package called SOIC which contains real time clocks, and you can find real time clocks there.When transmission lines are terminated with a zero, their characteristic impedance is that of the terminating RTC module.5V is the supply voltage of this RTC real time clock.Due to its 8 pins, it has the necessary features.RTCs in the Timer or RTC subcategory are available.It is possible to store data and programs on the real time analog clocks with a memory size of 512B.There should not be a difference between real time clocks' output frequency and 0.032MHz.RTC module mounting type Surface Mount is specified.In order for it to be powered, it requires a power supply of 3/5V.When an input signal is received, 1 timers are used to output a signal at a preset time.A temperature higher than -40°C is ideal for operating.RTC time is recommended to keep the operating temperature below 85°C.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).In this electrical real time analog clock, uPs/uCs/peripheral ICs are of the type TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 2.7V.
X1227S8I-2.7T1 Features
SOIC package
8 terminations
8 pin count