ST VNQ5E160KTR-E
ST VNQ5E160KTR-E
ST VNQ5E160KTR-E
Manufacturer No:
VNQ5E160KTR-E
Manufacturer:
ST
Package:
24-SOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Description:
8/28V N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VNQ5E160 24 Pin 13V 24-SOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
VNQ5E160KTR-E Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 24
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • VIPower?
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Feature
  • Auto Restart
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 24
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 160MOhm
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
  • Peripheral Drivers
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
VNQ5E160KTR-E Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).It is included in the package 24-SOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad.The lighting driver is mounted in the Surface Mount position.General Purpose is the type of switch owned by it.Ensure reliable operation by setting the temperature to -40°C~150°C TJ.The LED driver has a total of 4 outputs.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.Currently, the LED driving board is equipped with Auto Restart features.It is part of the VNQ5E160 family of LED drivers.It contains 24 terminations.It is necessary to use the 24 pins in order to operate the LED driver.Currently, there are 1 functions associated with the lighting driver.This results in the maximum output current dropping to 7A to meet the operation criteria.The supply voltage can be 13V for high efficiency.The lighting driver is mounted in the direction of Surface Mount.A total of 24 pins are present on it.Lighting drivers with 160MOhm resistance are used.A component of this type is included in the VIPower? series.A container with a capacity of Peripheral Drivers contains this self-contained lighting driver.This LED driver is configured to have a maximum supply voltage of 28V (Vsup).In this part, the power supply is set to 8/28V.When using this LED driving board, it is recommended that the supply voltage is set to 13V.There is a maximum current requirement of 14mA for its operation.
VNQ5E160KTR-E Features
Supplied from 13V
Resistance of 160MOhm