ST VNH5180ATR-E
ST VNH5180ATR-E
ST VNH5180ATR-E
Manufacturer No:
VNH5180ATR-E
Manufacturer:
ST
Package:
36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Description:
Motor Drivers
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
VNH5180ATR-E Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 20 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 36
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • ECOPACK®, VIPower?
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
  • Automotive
  • Technology
  • Power MOSFET
  • Voltage - Supply
  • 5.5V~18V
  • Base Part Number
  • VNH5180
  • Function
  • Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Number of Outputs
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for ST VNH5180ATR-E.
VNH5180ATR-E Overview
This package was designed with Tape & Reel (TR)in mind.36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Padcases are included with the part.The part should be mounted by Surface Mount.I believe it is suitable for the component connected to Automotive.There is a capability for the device to provide 5.5V~18V volts.This device operates at a temperature of -40°C~150°C TJ.Drivers controllers is possible to classify the motor type as Brushed DC.If the voltage is applied to the load at the rate of [0], the load will be affected.The recommended way to mount it is Surface Mount.Drivers controllers is recommended to keep the part output current at 8A.The VNH5180part number allows us to locate it.A device with 36pins is available.The available outputs are [0].In this case, the output voltage is kept at ECOPACK®, VIPower? volts.
VNH5180ATR-E Features
Applications : Automotive
Load voltage across the chip 5.5V~18V