ST VN5E050ASOTR-E
ST VN5E050ASOTR-E
ST VN5E050ASOTR-E
Manufacturer No:
VN5E050ASOTR-E
Manufacturer:
ST
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
8/28V N-Channel PMIC VIPower? Series VN5E050 16 Pin 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
VN5E050ASOTR-E Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 16
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • VIPower?
  • Feature
  • Auto Restart
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 50mOhm
  • Subcategory
  • Peripheral Drivers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for ST VN5E050ASOTR-E.
VN5E050ASOTR-E Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).This file is included in package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.It is best to set the temperature to -40°C~150°C TJ to ensure reliable operation.It is possible to use 1 outputs in the lighting driver.The LED driving board is powered by a voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.As far as features are concerned, the LED driving board has Auto Restart.I believe it belongs to the VN5E050 family.As a result, there are 16 terminations.In order to operate, 16 pins are used.It is necessary to reduce the maximum output current to 27A to meet the operation criteria.In this case, it is mounted in the way of Surface Mount.It has 50mOhm resistance.These electrical components are part of the VIPower? series.Self-contained in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers, this LED driver is self-contained.This part is powered by 8/28V.A maximum current requirement of 3mA is required for its operation.
VN5E050ASOTR-E Features
Resistance of 50mOhm