TI UA78L15ACDRM3
TI UA78L15ACDRM3
TI UA78L15ACDRM3
Manufacturer No:
UA78L15ACDRM3
Manufacturer:
TI
Package:
Description:
IC REG LINEAR 15V 100MA 8-SOIC.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
UA78L15ACDRM3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • UA78L
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Control Features
  • Current - Output
  • 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 6.5 mA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 45dB ~ 39dB (120Hz)
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Voltage - Input (Max)
  • 35V