TI UA78L15ACDG4
TI UA78L15ACDG4
TI UA78L15ACDG4
Manufacturer No:
UA78L15ACDG4
Manufacturer:
TI
Package:
D
Description:
Fixed PMIC 8 D
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
UA78L15ACDG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • D
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • Weight
  • 72.603129mg
  • Packaging
  • Rail/Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
Download datasheets and manufacturer documentation for TI UA78L15ACDG4.
UA78L15ACDG4 Overview
In the case of Rail/Tube cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a D case. The PMIC chip has 8 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Currently, 100mA are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 8. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 8 axis. This voltage regulator IC is what is known as a standard Other Regulators component. Upon reaching its maximal output current, 100mA, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 6mA Quiescent Current state. In the event that the temperature in your room falls below 125°C, then this feature should be used at such a time. During the operation of the chip, the chip's operating temperature is not less than 0°C degrees. In general, this voltage regulator IC will output 15V volts when used as a system part.
UA78L15ACDG4 Features
1.7V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C